Médiainformatikai szakosztály
2011. október 13-án, csütörtökön volt a Médiainformatikai Szakosztály Klubestje „Beszédkurzus gépeknek - A beszédtechnológia legújabb hazai eredményei” címmel. A téma sokaknak felkeltette az érdeklődését, mert annyian jöttek el az rendezvényre, hogy pótszékeket kellett hozni a terembe ahhoz, hogy mindenkinek jusson ülőhely. A klubest házigazdája, és egyben moderátora: Németh Géza, a BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszékének docense, a Beszédtechnológia laboratórium vezetője mutatta be a 3 előadót. Elsőnek Mihajlik Péter, a BME Távközlési és Médiainformatikai tanszékének adjunktusa tartott érdekfeszítő előadást a beszédfelismerésről. A jelen levő közönség nagy figyelemmel hallgatta azt a humoros demonstrációt, amelyben a XXI. század közepén elképzelt hírnek a felolvasását a beszédfelismerő real-time átalakítja szöveggé. A következő előadó, Berki Sándor, az Országos Tudományos Diákköri Konferencia I. helyezettje prezentálta azt az új generációs beszédszintetizátort, amellyel megnyerte az OTDK-t. A szintetizátorral olyan mondatokat generált – a vicc kedvéért a házigazda hangjával – melyet Németh Géza sohasem mondott. Harmadik előadó Fényes Péter, a Magyar Rádió hangrestauráló vezető mérnöke mutatta be azokat a technikákat, melyek segítségével régi értékes archív hangfelvételek javíthatók. A legérdekesebb demonstrációja az a hangrestaurálási eset volt, amikor egy kutyaugatást távolítottak el egy értékes komolyzenei szabadtéri felvételről. Ez mindenkinek megmozgatta a fantáziáját, mert beindult a kérdések hada. A hallgatóság mindhárom előadótól kérdezett és mindenki sokat megtudott, az előadások után még egy órányi kötetlen beszélgetéssel folytatódott a rendkívül érdekfeszítő Klubest.
Találkozunk november 10-én este: "Multimédia! Irány a mobilra!"
Dr. Szűcs Gábor titkár

A szolgáltatások kiterjednek a tartalomkezelés teljes folyamatára (tartalom-előállítás, tartalomszervezés és szerkesztés, tartalomterjesztés, archiválás). Az új, személyre szabható, interaktív világban az Internet, a televízió, a telefónia, a személyes (multimédia) tartalmak közlése és fogyasztása egységes hálózaton és keretrendszerben jut el a felhasználókhoz. A mobiltelefon, a kamera, a TV stb. a hálózaton át egymáshoz és professzionális tartalom-rendszerekhez kapcsolódnak. Egyre több szolgáltatás élvezhető mobil eszközökkel. Az új környezetben új kihívások és megoldandó feladatok jelentek meg: a médiabiztonság, a médiaközmű folyamatos fenntartása, a helyfüggő alkalmazások, a tartalom minél hatékonyabb kódolása, dekódolása és továbbítása, a tartalom-feldolgozás automatizálása.
A technológiai konvergencia nem pusztán kiterjedt a médiára, de a médiatartalom kezelése mára a főáram része lett - mind műszaki, mind gazdasági értelemben. A digitális médiarendszerek specifikus igényekre sajátos műszaki megoldásokkal válaszolnak, mindenekelőtt informatikai eszközökkel. A műsorszolgáltatás, -terjesztés és –csere tehát médiainformatikai eszközökkel, rendszerekkel valósul meg.
A tartalom terjesztésének kitűnő lehetőségei alakultak ki, ám a rajtuk közvetített vagy cserélt tartalmak minőségéről lényegesen kevesebb szó esik. Pedig a média jövője a tartalomtól függ. A tartalom minőségével kapcsolatban a megjelenítés és megszólalás útján létrejövő felhasználói élményre gondolunk. (Az un. QoE-re.)
Nem hanyagolhatjuk el az archiválás feladatait sem. Kulturális örökségünk jelentős része a papírnál is sérülékenyebb hordozókon van, amelynek mennyisége napról napra növekszik. Foglalkozzunk hát az erre szolgáló informatikai megoldások és rendszerek aktualitásaival is.
Az iparági konvergencia fontos következménye az is, hogy „különböző szakmák” művelői (eltérő szaktudással, fogalomkészlettel, nyelvezettel és praxissal rendelkező szakemberek) közös szakmai munkákban találják magukat. Teret, lehetőséget kellene találni arra, hogy (pontosabban) megérthessük egymást.
Mindezek alapján a szakosztály célja, hogy segítse tagjait a konvergencia jelenségeinek megismerésében és megértésében valamint lehetőséget biztosítson a különböző érdekekből és médiainformatikai fejlesztésekből származó szakmai vélemények és feladatok összehangolására.
A szakosztály várja a HTE mindazon természetes és jogi személy tagjait, akik a médiatechnológia, a tartalomkezelés és a műsorterjesztés kérdései iránt érdeklődnek.
Tevékenységünkben - a HTE szép hagyományainak folytatásaként - teret adunk aktuális műszaki, szolgáltatási és szabályozási kérdések felvetésének, bemutatásának, megvitatásának. Együttműködünk a HTE más szakmai köreivel, szakosztályaival, részt veszünk a HTE szakmai közéletében.
Partnerségek
A Médiainformatikai Szakosztály célszerű és remélhetően kölcsönösen természetesnek tekintett szakmai együttműködést folytat a HTE más szakmai köreivel, mindenekelőtt a Média Klubbal és a Távközlési Klubbal. Fontosnak tartjuk a közös érdeklődésre számot tartó kérdésekben közös rendezvényeket szervezni.
A Médiainformatikai Szakosztály HTE-n kívüli partnerségeket is keres, például a Mobilitás és Multimédia Klaszterrel.